Папороті найдавніші рослини на Землі, вони росли ще в епоху динозаврів, ці рослини були великих розмірів, як дерева, утворюючи папоротеві лісу. З плином часу клімат нашої планети змінився, став холодніше, багато видів папоротніковісчезлі, залишивши лише відбитки листя на стародавніх скам'янілостях. Інші види папоротей адаптувалися до нових умов, зараз папороті можна знайти в різних кліматичних зонах, звичайно більша їх частина росте в теплих тропіках, які успішно вирощують як кімнатні рослини.
Папороті складають великий відділ рослин, в нього входять декілька класів, розділених на сімейства, а вони в свою чергу на види. Папороті - унікальні рослини, у них є ознаки, як найпростіших, так і вищих квіткових рослин. Папороті мають будову тканин з судинною системою, по якій переносяться поживні речовини, як у вищих рослин, але при цьому папороті не цвітуть і не утворюють насіння, а розмножуються спорами, які з'являються на зворотному боці листків.
Листя папороті правильно називати «вайи», так як вони відрізняються від звичайних листя рослин. Форма вай папоротей буває різною, зазвичай двох-або трьох- перисті, у них маленькі листочки розташовуються уздовж пружного стебла, у два чи три порядки. Є папороті з віяловими вайямі або з цільними подовженими листям, з розеточной, повзучої або кучерявою формою росту.
Основна частина папоротей росте в лісах або глибоких ярах, вибираючи тінисті місця з сирою пухкою землею. Є види папоротей, зростаючі як епіфіти на деревах, старих пнях, корчах або літофіти, в ущелинах скель між каменів. Відповідно перші види папоротей адаптовані до кислому ґрунті, інші до вапнякового. Є посухостійкі папороті, вони ростуть в Мексиці, поруч з кактусами. Зовсім інші умови у водних папоротей, їх овальні листочки плавають по поверхні водойми.
Як кімнатні рослини вирощують близько 200 видів і сортів папоротей, більшість з них у природі росте у вологих тропічних лісах. Від природних умов проживання рослини в природі залежить, які вимоги вирощування у папороті в домашніх умовах. Температура. Складність вирощування папоротей в квартирі не в тому щоб забезпечити певну температуру та освітлення в приміщенні, а створити вологу атмосферу, як у тропічному лісі. Більшість папоротей воліють помірне тепло в межах + 15 ... + 220С, добре переносять півтінь. Важливою умовою у змісті папоротей є вологість повітря в межах 50-80%, але взимку при включенні батарей опалення вона опускається до 20-30%, при цьому вайи починають засихати. Щоб підвищити вологість повітря папороті обприскують двічі на день теплою водою, також низкою встановлюють ємність з водою або декоративний фонтанчик.
Освітлення для папоротей повинно бути розсіяним, із захистом від прямих променів сонця. Папороті будуть добре рости на деякій відстані від вікон, але не в темряві, ці рослини швидше тіньовитривалі, ніж тіньолюбиві.
Полив. Більшість папоротей воліє регулярний помірний полив, коли земля в горщику не повинна пересихати або бути постійно сирий. Після поливу зливайте воду з піддону.
Папороті необхідно берегти від холоду і протягів.
Так як у природі папороті ростуть в тропіках, де цілий рік літо, у них не буває періоду спокою і ріст рослин не переривається. При вирощуванні папоротей в домашніх умовах рослини вимушено вводять в стан спокою, так як знижується освітленість і вологість повітря з включенням батарей опалення. З жовтня по лютий рослини переміщують у прохолодне місце, але температура не повинна опускатися нижче +10 0С, полив робити рідше і бідніший, не даючи землі в горщику повністю пересихати. У зимовий час папороті перестають рости, нове листя не з'являться, важливо зберегти утворені листя з осені, щоб рослина залишилося декоративним.
Самий простий і швидкий спосіб розмножити папороть, при пересадці відокремити відводок або частину кореневища. Вирощування папороті з суперечка вимагає майстерності.
У кімнатному квітникарстві папороті відносять до декоративно листяним рослинам. Кімнатні папороті використовують для прикраси і озеленення інтер'єру, ці рослини легко вписуються в будь-яку обстановку. Папороті можна розміщувати на підвіконнях, в глибині кімнати на шафі, полицях або високій підставці. Будь папороть буде добре виглядати в поодинці, як солітер, так і в компанії з іншими кімнатними рослинами.
Папороті в композиції з квітучими рослинами, створюють їм гарний зелений фон, наприклад, вони тільки поліпшать вигляд квітучих орхідей. Різноманіття видів папоротей з вайямі різних розмірів і форм дозволяє вибрати рослину потрібної фактури, папороть адіантум додасть ніжною ажурною зелені, а нефролепис утворює справжній водоспад з перистих листя. Папороті можна вирощувати як ампельні рослини на високих підставках або підвісних кашпо, витончені вайи виглядають, як зелений фонтан в горщику.
Найбільш популярні види папоротей, описані нижче, у кожного з них є свої особливості в догляді та утриманні.
Адиантум - папороть з дуже красивою ажурним листям, за зелену гриву його ще називають «венерин волосся». Адіантуми як справжні красуні примхливі, декоративна ажурне листя розвивається тільки при високій вологості повітря, тому якщо влітку в квартирі ця папороть ще може рости, то восени і взимку, без створення вологої атмосфери навколо, він може повністю засохнути. Папороть адіантум вимагає регулярного поливу, підтримуйте землю в горщику завжди трохи вологою. Пересушування земляної кома або надлишковий полив для рослини згубний.
Асплениум - декоративний папоротнікс великими до 50-60 см в довжину цілісним листям ланцетної форми, вони трохи хвилясті, яскраво-зеленого кольору. Папороть утворює пишну воронку з вай, його ще називають пташине гніздо. Це досить невибагливий папороть, в природі росте як епіфіт на деревах, тому земля для його посадки повинна бути легкою, повітропроникною. Поливають папороть регулярно, влітку рясно, взимку помірно. Листя папороті протирайте вологою губкою і часто обприскуйте.
Папороть давалу має другу назву - «заяча лапка». У природі це епіфітное рослина поселяється на гілках дерев, обхоплюючи основу пухнастими повітряними коренями. Ажурні перисті вайи на тонких коричневих черешках виглядають повітряно. Цей незвичайний папороть краще висаджувати в підвісне кашпо, щоб милуватися не тільки ажурною зеленню, але і звисаючими «волохатими лапками». Папороть простий у догляді, вимагає яскравого розсіяного світла, регулярний полив і часті обприскування.
Кімнатні папороті
Папороті з сімейства многоножковие ростуть в основному в лісах в листовій підстилці. Повзуче кореневище розростається вшир, до нього кріпляться сидячі на тонких черешках листя. Залежно від виду листя папороті можуть бути подовженими, округлими, розрізними. При вирощуванні в горщику кореневище папороті багатоніжки виростає за край з різних сторін, нагадуючи лапи павука. Ця папороть досить стійкий до сухого повітря в квартирі, при регулярному поливі, майже не потребує додаткових обприскуваннях листя.
Нефролепис - самий невибагливий кімнатну папороть, легкий у догляді і дуже красивий. Ця папороть може переносити
короткочасне пересушування землі в горщику. Взимку при сухому повітрі і недоліку освітлення жовтіє і опадає сегменти вай. Зростає папороть швидко. Різноманітність сортів нефролепіса дозволяє вибрати рослину з різною довжиною і формою вай. Листя бувають довжиною до 1 метра з кавалками сегментами, вони красиво виглядають, звішуючись з висоти, як водоспад. Красиві папороті з хвилястими листям або багаторазово кавалками сегментами.
Оленячий ріг називають папороть платіцеріум, за оригінальну форму вай. В основному ці папороті ростуть на деревах у вологих тропічних лісах, де часто їх сусідами є рослини із сімейства бромелієві. У цієї папороті два види вай, перші утворюються біля основи і служать для затримання перегною, вони швидко засихають, але видаляти їх не можна. Другий вид вай - великі розсічені листки, на їх виворітній стороні утворюються спори для розмноження. У всіх епіфітних рослин і у платіцеріума слабка поверхнева коренева система, для посадки необхідний легкий субстрат на основі торфу, моху з додаванням шматочків кори, як для орхідей або бромелієвих рослин. Легкий субстрат буде швидко висихати, тому папороть необхідно часто поливати і обприскувати теплою м'якою водою.
Читайте також: Весняні проліски або галантус
Комментариев нет:
Отправить комментарий