воскресенье, 28 февраля 2016 г.

Квіти плюмерії

Восковий глянець покладених спірально пелюсток плюмерії завоював всесвітню популярність завдяки чудовому аромату, особливо відчутного в ранні ранкові години. Прекрасні рослини прикрашають парки і сади, створюючи неповторне відчуття високого мистецтва, створеного самою природою.
Род названий ім'ям французького вченого-ботаніка 17 століття Ш.Плюмье, який привніс значний внесок в розвиток природничих наук у Франції і вчинила ряд експедицій по вивченню флори Центральної Америки. У плюмерии є ще одна назва - франжипани, на прізвище італійського парфумера, вперше використав квітка в косметології. Плюмерія з її різноманітністю запахів - Жасмин, цитрусового, свіжості гарденії, східних спецій - міцно завоювала своє місце в виробництві духів і інших косметичних засобів. Аристократичне рослина - національний символ відразу декількох країн - Таїланду, Лаосу і Балі.
Вічнозелені чагарники з потовщеними суккулентними пагонами мешкають в тропічних регіонах Мексики, Південної Америки, на Карибах і невеликих Тихоокеанських островах, хоча їх батьківщиною прийнято вважати центральноамериканські тропіки та субтропіки. Жорсткі шкірясті листя з яскраво окресленими жилками згруповані на верхівках стебел.
Граціозні квіти утворюють щитковидні суцвіття, що складається з 15-20 віночків з 5 і більше пелюстками і в окружності досягають майже 10 см. У різних видів пелюстки розташовуються по-своєму: повністю розкриті, відкриті і загорнуті спиралевидно, в формі тюльпана. Такі ж різні у пелюсток забарвлення - білі з жовтою серединкою, ало-лососеві, лимонно-жовті, багатобарвні, з мінливою кольоровою гамою від центру віночка до кінців лепесточков.
В роду Плюмерія з сімейства кутрових 5 різновидів, в кімнатному квітникарстві помірних широт вирощується 3 види.
Види плюмерії
Притуплена - красивоцветущєє деревце з розкішними яскраво-смарагдовими листям, покресленими виразними жилками, і довше, ніж у інших видів, віночком.
Червона - кустарниковідниє рослина з м'ясистим пагонами, вкритими подовжено-овальними листочками. Квіти ніжно-малинові, з приємним запахом.
Біла - чагарник з пагонах, що нагадують суккулентні. Листові пластини витягнуто-яйцеподібні, зібрані на верхівці пагонів, насичено-зелені. Квіти в малоквіткових суцвітті формуються на верхівці стебла, віночки приблизно 5 см в окружності, п'ятипелюсткові, білі, з жовтуватим центром. Виділяють аромат мигдалю, при відповідному догляді цвітіння триває весь рік.
Плюмерія - догляд в домашніх умовах


Рослина вимагає багато світла, тому розташовувати Плюмерія желательней на південних вікнах. Квітка добре витримує і яскраве сонячне світло, зі зменшенням світлового дня йому потрібна додаткова підсвітка. Влітку горщик з рослиною виносять в сад і мають у своєму розпорядженні в затишному від дощу і протягів куточку.
Увага! Молочний сік плюмерии містить отруйні речовини, що викликають роздратування на шкірі та слизовій, тому рослина не рекомендують вирощувати в приміщеннях, де постійно проживають діти і домашні тварини.
У літній період плюмерія воліє розвиватися в умовах високих температур - до 30 градусів тепла, взимку не сприймає надто прохолодного змісту - при показниках термометра нижче 16 градусів тепла втрачає тургор і стає вразливою до поразок хворобами.
Поливають Плюмерія рясно в жарку погоду, не допускаючи застою води в нижній частині квіткової ємності і попадання крапельок вологи на пелюстки під час цвітіння. Обприскування вітається в сильну спеку, але можна підвищувати вологість повітря і шляхом розміщення посуду з водою поруч з рослиною.
На самому початку вегетації використовують підгодівлі добривами, в складі яких - азот, фосфор і калій в однакових частках. Надалі внесення азоту намагаються мінімізувати, щоб не ініціювати швидке зростання стебел, відсуває цвітіння. Для кращої бутонізації кращі добрива з підвищеним складом фосфору і мікроелементів.
Пересаджують молоді плюмерии щовесни, більш дорослі екземпляри - не частіше 1 разу на 2 роки. Рослина володіє розвиненою кореневою системою, і горщик для його вирощування вибирають просторий. Розміри майбутнього мешканця ємності безпосередньо залежать від її величини - чим просторіше, тим вищою виросте плюмерія.
Склад субстрату включає 2 обсягу дернової землі і по 1 обсягом перегною, торфу і піску. Підійде і магазинна землесмесь для красивоквітучих рослин.
Обрізку плюмерии виробляють після цвітіння, тому що квіти у рослини формуються на молодих пагонах поточного року.
Квітка розмножують насінням і живцюванням.
Насіння висівають на глибину не більше полусантіметра. Сходи з'являються буквально через тиждень і ростуть досить скоро, досягаючи в перший рік росту близько 35 см, а через 2-3 роки додає в зростанні втричі. Зросла з насіння плюмерія розквітає на другий або третій рік.
Живцювання здійснюють в кінці періоду спокою, зрізуючи їх зі здорових гілок. Вибирають полуодревесневшіе, укорінення зелених відростків проблематично. Перш ніж заглибити в субстрат, держак протягом тижня підсушують, потім нижню здерев'янілих частина занурюють у воду і присипають порошком будь-якого стимулятора коренеутворення. Садять в грунтосуміш перліту і живильним садової землі. Укорінення живців плюмерии відбувається протягом 2-3 місяців. Рослина, вирощена з держака, зацвітає на наступний сезон, але можлива поява бутонів і в поточному році.
У плюмерии мало шкідників, рідко, в сильну спеку, на рослину нападає павутинний кліщ. З хвороб можливе ураження кореневими і стовбуровими гнилями, поява темних точкових плям Фунгус.
Використання плюмерії
Корисні властивості плюмерии здавна використовувалися в лікувальних цілях.
У китайській медицині витяжку з плюмерии застосовували як ранозагоювальний і проносний засіб, а також для ізлечіванія венеричних захворювань і малярії.
Індуси успішно лікували шкірні недуги і лихоманку за допомогою плюмерии, а в кінці минулого століття після проведених наукових досліджень визначили протипухлинну та антимікробну властивість листя плюмерии.
Завдяки чудесному аромату рослина популярно в виготовленні різних косметичних засобів. Плоди і квіти отримали застосування в кулінарії, особливо у народностей Вест-Індії.

Читайте також:  Барвисті грамофончики Колер

Комментариев нет:

Отправить комментарий